Firma ta, sprijin pentru elevi și profesori
Firma ta poate sprijini Asociația „Ora de Istorie” prin redirecționarea unei părți din impozitul pe profit datorat statului. Suma sponsorizată se scade din impozit, în limita prevăzută de lege. Încheie contractul și efectuează plata până la 31 decembrie 2026.

Răspuns 1: În secolul al XIV-lea, acțiunile militare în care au fost implicați românii au avut un caracter antiotoman. De exemplu, în 1389, Mircea cel Bătrân a trimis un corp de oaste pentru a-l ajuta pe cneazul Lazăr al Serbiei împotriva turcilor, iar în 1394/1395, domnul român a luptat împotriva otomanilor la Rovine.


Răspuns 2: În secolul al XIV-lea, acțiunile militare în care au fost implicați românii au avut un caracter antimaghiar. De exemplu, atât Basarab I, domnul Țării Românești, cât și Bogdan I, domnul Moldovei, au obținut independența statelor pe care le conduceau în urma bătăliilor purtate împotriva maghiarilor.


Răspuns 3: În secolul al XIV-lea, acțiunile militare în care au fost implicați românii au avut ca urmare obținerea independenței statelor extracarpatice. De exemplu, atât Basarab I, domnul Țării Românești, cât și Bogdan I, domnul Moldovei, au obținut independența statelor pe care le conduceau în urma bătăliilor purtate împotriva maghiarilor.


Distribuie:

Autor:
Istoria poate fi învățată altfel
„Ora de Istorie” oferă gratuit elevilor și profesorilor lecții și resurse care fac istoria mai ușor de înțeles și mai atractivă. Vrem să creăm noi lecții și materiale interactive, să achiziționăm modele 3D, imagini și materiale video și să documentăm patrimoniul istoric al României. Donațiile ne ajută să dezvoltăm și să menținem platforma și să creăm în continuare resurse educaționale gratuite. Fiecare donație ne ajută să facem mai mult.
Opinia ta contează Feedbackurile pozitive ne stimulează, iar cele negative ne ajută să ne îmbunătățim activitatea.
Te rugăm să ne lași un feedback despre această platformă.
Scrie un feedback

Resursele tale pot inspira alți profesori

Munca ta la clasă este valoroasă. Dacă ai resurse pe care ai vrea să le împărtășești, le putem publica pe platformă pentru a sprijini întreaga comunitate. Trimite-ne materialul tău! Încarcă un material didactic
Articolul anterior
Menționați o asemănare între două acțiuni diplomatice la care participă românii în secolul al XVI-lea
Următorul articol
Menționați o asemănare între două acțiuni diplomatice la care au participat românii în secolul al XVI-lea

    Adaugă un comentariu

    Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii. Adresa de mail nu va fi publicată.
    Prin postarea acestui comentariu declari că ai citit și ești de acord cu termenele și condițiile acestui site.

    Parteneri

    Fundația Nouă ne pasă RIKORA | Precision Mechanics Bază de date a populației istorice a României
    Clubul de istorie
    Trimitem periodic un e-mail cu cele mai noi articole celor 6737 de membri. Alătură-te și tu clubului de istorie!